وبلاگ

چرا گربه ها گیاه را دوست دارند؟

چرا گربه ها گیاه را دوست دارند؟

چرا گربه ها گیاه را دوست دارند؟

چرا گربه ها گیاه را دوست دارند؟ علف گربه، یا به عنوان “نعناع گربه” نیز شناخته می‌شود، یک گیاه از خانواده‌های گل سرخیان است. نام علمی این گیاه Nepeta cataria است. این گیاه بخاطر ترکیباتی که در آن یافت می‌شود، جلب توجه گربه‌ها را به خود می‌کشد. ترکیباتی همچون نپتالکتون، کتون، اسیدرویدیک، و اسید ایزوولوئیک از جمله مواد فعال در علف خرید رویال کنین گربه هستند.

گربه‌ها به ویژه به بوی ترکیباتی که در علف گربه یافت می‌شود حساسند. این ترکیبات بر روی برخی از گربه‌ها اثراتی شبیه به عقارهای القایی دارند و علیه تنش و استرس گربه تأثیر مثبتی دارند. هنگامی که گربه علف گربه مصرف می‌کند، احتمالاً با رفتارهای مختلفی مانند لیسیدن، گله گرفتن، و به طور کلی بیشتر حرکات بازی‌آمیز نشان می‌دهد.

علف گربه برخلاف مصرف گیاهان دیگر توسط گربه‌ها که به طور کلی گیاه‌خوار نیستند، موجب تحریک موقتی سیستم عصبی آنها می‌شود. این تحریک احتمالاً ناشی از واکنش گربه به بوی مواد فعال در علف گربه است. این تحریک معمولاً به مدت 10 تا 15 دقیقه ادامه دارد چرا گربه ها گیاه را دوست دارند؟ سپس گربه به مرور زمان به حالت عادی خود بازمی‌گردد.

از نظر علمی، دقیقه مکانیزم اثرات مثبت علف گربه بر گربه هنوز کاملاً مشخص نیست. اما این گیاه به عنوان یک ابزار مفید برای کاهش استرس و افزایش فعالیت بازی گربه‌ها شناخته شده است.

گربه گراس چیست؟

علف گربه و نعناع گربه ای دو گیاه متفاوت هستند. می‌توان به صورت کلی از “گربه سانان” به عنوان یک اصطلاح گسترده استفاده کرد که هر دو گونه نعناع گربه ای و نعنا متعلق به آن هستند. این گیاهان از خانواده نعناع (Lamiaceae) هستند و در طبیعت با نام علمی Nepeta شناخته می‌شوند.

نعناع گربه ای (Nepeta cataria) معمولاً به عنوان نوع خاصی از گربه سانان استفاده می‌شود. این گیاه به خاطر بوی قوی و مواد فعال مانند نپتالاکتون که بر گربه‌ها تأثیر مثبت دارد، برای جلب توجه گربه‌ها و تحریک آنها به بازی استفاده می‌شود.

در مقابل، علف گربه به معنای کاملاً متفاوتی است. این عبارت به یک مخلوط از گیاهان غلاتی اشاره دارد که معمولاً شامل گندم، جو، جو، یونجه و چاودار می‌شود. علف گربه ممکن است به عنوان یک نوع تخصصی تغذیه برای گربه‌ها در نظر گرفته شود و اغلب برای ایجاد تحریک و تنوع در رژیم غذایی گربه‌ها استفاده می‌شود.

اگر شما هر دو گونه گربه سانان یعنی نعناع گربه ای و نعنا را پرورش می‌دهید، ممکن است از ظاهر متفاوت و خصوصی هر یک از این گیاهان لذت ببرید و به عنوان ابزارهایی برای سرگرمی و خوشحالی گربه‌های خود استفاده کنید.

دلایل دقیق مصرف گربه‌ها از گیاهان

گرچه مطالعات بسیاری انجام شده‌اند تا دلایل دقیق مصرف گربه‌ها از گیاهان، از جمله علف گربه، را تبیین کنند، هنوز تماماً واضح نیست که چرا گربه‌ها این عادت را دارند. میان تعدادی از فرضیات و تحقیقات انجام شده، ممکن است تفسیرهای مختلفی وجود داشته باشد.

یکی از فرضیات معروف این است که گربه‌ها گیاهان را به دلیل خواص طبیعی مواد شیمیایی در آن‌ها مصرف می‌کنند. این مواد شیمیایی، مانند نپتالاکتون، می‌توانند بر روی عصب‌های گربه‌ها اثر بگذارند و به عنوان یک نوع استیمولانت برای آنها عمل کنند. این ممکن است باعث تحریک فیزیولوژیکی شده و به گربه‌ها احساس راحتی و شادی بیشتر بدهد.

مطالعات نشان داده‌اند که حتی گربه‌های وحشی نیز این عادت را دارند. چرا خرید رویال کنین گربه ها گیاه را دوست دارند؟ این امر نشان می‌دهد که مصرف گیاهان ممکن است یک رفتار طبیعی در گربه‌ها باشد. در طبیعت و در مورد گونه‌های گربه‌سان و گربه‌های وحشی مختلف نیز به واضحی این رفتار مشاهده شده است.

به علاوه، مطالعات نشان داده‌اند که مصرف گیاهان ممکن است به تنظیم سیستم گوارشی گربه‌ها کمک کند. این امر می‌تواند به تسهیل استفراغ بلعمه‌های مو و دیگر ذرات ناخواسته کمک کند.

هرچند که هنوز نیاز به تحقیقات بیشتر در این زمینه وجود دارد، اما این مطالعات موجب شده‌اند تا گربه‌داران بهتر درک کنند که چرا گربه‌ها به گیاهان علاقه دارند و این تفاوت‌ها در رفتار مصرف گیاهان گربه‌ها ممکن است از نظر طبیعی و فیزیولوژیکی توجیه شود.

از کجا می توانید علف گربه بخرید؟

برای تسهیل در پیدا کردن علف گربه یا همان گیاه‌هایی که گربه‌ها دوست دارند، می‌توانید از راهکارهایی که ذکر کرده‌اید، استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید به دنبال سینی‌های کوچک حاوی علف گربه در فروشگاه‌های لوازم خانگی یا مهد کودک‌ها بگردید. همچنین، بسته‌های بذر گیاهانی که به عنوان علف گربه مناسب هستند، می‌توانند یک گزینه مناسب باشند.

در مورد تبلیغات، ممکن است عنوان “علف گندم” یا “علف جو” در توصیف محصول شما برای جلب توجه مشتریان مفید باشد. همچنین، اگر از اصطلاحاتی مانند “دانه علف گربه” استفاده کنید، ممکن است برخی افراد بهتر بتوانند محصول شما را پیدا کنند.

در نهایت، مهم است که توجه داشته باشید گربه‌ها ممکن است از گونه‌های مختلف گیاهان مثل گندم، جو، یونجه یا چاودار لذت ببرند، بنابراین محصولات شما باید این تنوع را پوشش دهند. از طرفی، اطمینان حاصل کنید که محصول شما برای گربه‌ها ایمن و مناسب است و هیچ تهدیدی برای سلامت آنها ایجاد نمی‌شود.

چرا خوردن گیاه برای گربه ها بهتر است؟

علف گربه به چند دلیل گزینه بهتری برای نیش زدن گربه شما نسبت به علف چمن است. اگر از هر گونه آفت کش برای درمان چمن خود استفاده می کنید، خطراتی برای سلامتی گربه های شما وجود دارد که اگر بخواهند به طور ناخواسته آنها را بخورند. نیش زدن روی چمن نیز می تواند چرا گربه ها گیاه را دوست دارند؟ گربه شما را در معرض خطر بلع انگل و/یا مواجهه با کک و کنه قرار دهد. البته، اگر گربه شما علف گربه یا هر چیز دیگری را در حیاط شما نیش بزند، ممکن است این اتفاق بیفتد. به جای اینکه اجازه دهید گربه شما گیاهان را در حیاط بخورد، بریده ها را بردارید و قبل از دادن آنها به گربه خود آنها را کاملا بشویید، یا مقدار کمی علف گربه را در داخل خانه بکارید تا گربه شما از آن لذت ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *