وبلاگ

ریزش مو در گربه ها

ریزش مو در گربه ها

ریزش مو در گربه ها

ریزش مو در گربه ها به عنوان آلوپسی گربه ها شناخته میشود، که این یک مشکل رایج برای گربه میباشد، و به دلایل مختلفی بستگی دارد. بعضی صاحبان گربه ها متوجه می شوند که تکه های از دست رفته گربه پشمالو حیوان خانگی خود را از دست داده اند؛ خیلی از مسائل ریزش مو با مشاوره از یک دامپزشک حل میشود، برخی از گربه‌ها (مانند Sphynx که به راحتی قابل تشخیص است) به گونه‌ای پرورش داده می‌شوند که بدون مو باشند، اما ریزش مو در گربه‌هایی با پوشش کامل نشان‌دهنده مشکل دیگری است. شرایط بیماری مثل انگل در خرید رویال کنین گربه ، مشکلات رفتاری و حتی درد در حیوان خانگی شما سبب میشود تا گربه شما موی خود را از دست بدهد. الوپسی زمانی به قسمت های دیگر بدن میرود که شما آن را درمان نکرده باشید.

ریزش مو چیست؟

ریزش مو در گربه ها یا همان آلوپسی در گربه وضعیتی میباشد که سبب میشود گربه شما تکه هایی از موی خود را از دست بدهد، وقسمت های بدنش که از مو پوشیده شده طاس شوند. عوامل زیادی در ریزش موی گربه نقش دارند، میشه نتیجه گرفته که تشخیص و درمان این اختلال شامل مراحل متعددی نیز میشود. معمولا ریزش موی گربه بصورت متقارن و نامتقارن رخ میدهد که شاید جزئی و یا کامل باشه و در اندام هایی مثل گردن، دم ظاهر شود.

علائم ریزش مو در گربه ها

ریزش مو در گربه ها نشانه هایی از مشکلات سلامتی هست بهتر است گربه هایی که دارای ریزش مو هستند را به دامپزشک ببرید تا با انجام ازمایش هایی علت دقیق آنرا مطلع شوند، گاهی اوقات شرایط فیزیکی سبب میشود تا گربه های شما تکه هایی از خز خود را از دست بدهند. گاهی هم مشکلات رفتاری وجود دارد که سبب ریزش موی گربه شما میشود مثل استرس در گربه شما که میتونید با تغییر سبک

زندگی این موضوع را مدیریت کنید.

اگر لکه های طاس روی پوست گربه شما همراه با خارش باشد، ممکن است نشان دهنده الرژی یا سایر بیماری های پوستی باشد. این الرژی ها معمولا در اثر غذا، ذرات که در هوا هستند ایجاد می شود. همچنین ممکنه گربه های شما ناحیه هایی که خزه آنها ریخته شده است را میلیسد یا میخراشد تا مرحله ای که قرمز و تحریک شود و در اخر سبب یک زخم روی پوست آنها میشود.

درحالیکه این علائم معمولا با ریزش مو خود را نشان میدهند، علائم دیگری که شما شاید آنرا ببنید از نشانه های بیماری جدی تری هست برخی از گربه ها حالت تهوع پیدا میکنند یا بی حال میشوند و یا اشتهایشان تغییر پیدا میکند، مراقبت های پزشکی حتما باید در اسرع وقت بررسی شوند حتی در مواردی مثل ریزش موی غیرمعمول و یا وجود علائم اضافی؛

علل ریزش مو

عوامل و دلایل زیادی وجود دارد که گربه شما ریزش مو را تجربه میکنند مثل سایر مشکلات پوستی خارش دار، گربه ها معمولا تکه هایی از خز خود را در اثر خرابش بی از حد ناشی از کک و کنه ها از دست بدهند. شرایط پزشکی که گربه شما درش زمینه ای داشته باشد میتواند علت باشد که باید شما در زمان تشخیص آن به دامپزشک مربوطش مراجعه کنید. موارد زیر علل شایع ریزش مو در گربه ها هستند:

  • شرایط پزشکی و پوستی: عدم تعادل هورمونی، مانند پرکاری تیروئید یا افزایش سطح استروئیدها در بدن، ممکن است منجر به ریزش مو شود. آلرژی های پوستی و واکنش های آلرژیک از دلایل دیگر میتواند باشد؛ ممکن است گربه شما دچار علائمی مثل قرمزی، برآمدگی یا حتی دلمه های پوست شدید باشد که این نشانه هایی در این دارد که گربه شما از بیماری پوستی شایعی مثل درماتوفیتوز (کرم حلقه‌ای) رنج می‌بر
  • انگل ها: انگل هایی مثل ککو کنه میتوانند سبب خارش ، التهاب و حتی ضایعاتی شوند که ریزش موی گربه شما را بهمراه داشته باشد. گربه شما ممکن است در حالی که با ناراحتی های پوستی روبرو می شود، شروع به نظافت بیش از حد کند، خراش می دهد یا به اندازه کافی گاز می گیرد که پوست را تحریک کند و موها را بیرون بکشد.
  • مسائل عاطفی: اختلالات عصبی مثل نظافت بیش از حد ظاهر می شود. میتواند سبب ریزش شود که تشخیص آنها یکمی مشکل هستش.
  • درد فیزیکی: اگر گربه‌ها درد ماهیچه‌ها یا مفاصل را در زیر پوست خود احساس کنند، ممکن است آن ناحیه را بلیسند تا درد را کاهش دهند. هنگامی که این رفتار بیش از حد انجام شود، گربه شما می تواند خز خود را لیس بزند.

تشخیص ریزش مو در گربه ها

دامپزشکان برای یافتن علت ریزش موی خرید رویال کنین گربه سطح پوست آنها نمونه برداری هایی میکنند که سبب بررسی عفونت هایی مثل کنه ، باکتری ها زیر نظر میکروسکوپ شود. آنها همچنین ممکن است بیوپسی یا کشت پوست را همراه با معاینه بصری انجام دهند تا ببینند آیا کک یا سایر آلودگی ها وجود دارد یا خیر.

ازمایش خون در گربه ها برای پیدا کردن ریزش موشون زمانی تجویز میشه که نتایج معاینات طبیعی باشد؛ و برای  اینکه دقیقا تعیین شود که ایا عدم تعادل هورمونی یا تیروئیدی سبب ریزش موی گربه ها شده یا خیر؟

رفتار

اگر آلوپسی به دلیل یک اختلال پزشکی مانند فرسایش پوست، عدم تعادل تیروئید یا سایر عدم تعادل های هورمونی باشد، در این شرایط دامپزشک ها دارو ها و پماد های موضعی را برای درمان علت این موضوع تجویز میکنند. زمانیکه که حیوان خانگی شما به علت کک یا فرسایش پوست خود خز خود را از دست میدهد بهتر است شما به عنوان صاحب حیوان خانگی خود خانه را همیشه تمیز نگه دارید، یعینی اینکه رختخواب گربه، اسباب بازی ها، و سایر وسایل بچه گربه همیشه تمیز باشد؛ اگر هم ریزش مو به دلیل مشکلات رفتاری باشد صاحبان باید از اصلاح رفتار برای کاهش مشکل استفاده نیز کنند.

چگونه از ریزش مو جلوگیری کنیم

پیشگری کردن از ریزش موی گربه میتواند نیازمند اقدامات مراقبتی مختلفی باشد که شما باید به عنوان صاحب حیوان خانگی آنها را انجام دهید، گر گربه شما قبلاً آلوپسی را تجربه کرده است، با دامپزشک خود در مورد بهترین روش ها برای حفظ سلامت خز خود پس از درمان صحبت کنید. علاوه بر این، دور نگه داشتن آفات می تواند به جلوگیری از خارش که منجر به نظافت بیش از حد می شود، کمک کند. موارد زیر گزینه هایی است که مالکان باید در نظر داشته باشند:

  • مراقبت پزشکی

بهتر است از دامپزشک گربه در مورد درمان های موضعی ایمنی برای تسکین درد و خارش بپرسید، اگر شما بتوانید چرخه خاراندن و گازگرفتن پوست ملتهب را متوقف کنید گربه شما شانس بیشتری برای بهبودی دارد؛  استفاده منظم از داروهای کنترل کنه و کک گام مهم دیگری برای حفظ سلامت گربه و جلوگیری از این آفات به عنوان دلیل احتمالی ریزش مو است.

  • معاینات خانگی و پیشگیری

ممکن است گربه شما به گازگرفتن و کشیدن موهای خود ادامه دهد بهتر است هفته ای یکبار پوست و موهایش را معاینه کنید، در این روش بهتر است از شانه هایی با دندانه ظریف بهره ببرید. به مناطقی که گربه شما بیشتر از دیگران خراش می دهد، توجه بیشتری داشته باشید. همچنین اطمینان از اینکه رختخواب، اسباب‌بازی‌ها یا پایه‌های خراشیده با خشن بودن بیش از حد روی خز خرید رویال کنین گربه به این مشکل کمک نمی‌کنند، مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *