وبلاگ

خصوصیات و مراقبت از Sphynx (اسفنکس)

خصوصیات و مراقبت از Sphynx (اسفنکس)

خصوصیات و مراقبت از Sphynx (اسفنکس)

خصوصیات و مراقبت از Sphynx (اسفنکس) ، که گاهی اوقات گربه بی مو نامیده می شود، یک نژاد گربه منحصر به فرد است که به دلیل پوست چروک و کت هلویی خود شناخته می شود. اسفنکس ها در میان سایر گربه ها به دلیل نداشتن خز یا مو برجسته هستند – یک اتفاق غیر معمول در میان بیشتر پستانداران. علیرغم ظاهر سلطنتی خود، آنها دوستانی بازیگوش و احمق هستند که گاهی اوقات بیشتر شبیه سگ هستند تا گربه. این گربه‌سان‌های غیر پشمالو دوست دارند هر زمان که ممکن است در لکه‌های خورشیدی بپرند تا گرم شوند، و دوستان خوبی برای نوازش هستند. اسفنکس ها عموماً از معاشرت با گربه ها، سگ ها و کودکان دیگر لذت می برند، و آنها را به انتخابی عالی برای یک حیوان خانگی خانوادگی تبدیل می کند، اما نیازهای خاصی دارند. همه چیز را در مورد نژاد گربه اسفنکس بیاموزید تا تصمیم بگیرید که آیا این گربه برای شما مناسب است یا خیر.

ویژگی های Sphynx

چیزی که اسفنکس در موها فاقد آن است، بیش از آن که شخصیت آن را جبران کند. این گربه‌های با روکش هلو به خاطر شخصیت فوق‌العاده دوستانه، مهربون و نوازش‌گر خود شناخته می‌شوند. بسیاری از آنها در آرزوی نزدیک شدن به انسان های مورد علاقه خود در صورت امکان سگ مانند هستند. آنها از نوازش و سایر تعاملات محبت آمیز لذت می برند و به ندرت با افراد جدید، کودکان، گربه های دیگر و حتی سگ ها خجالتی هستند.

اسفنکس ها گربه های بسیار پرانرژی هستند که دوست دارند بازی کنند و کاوش کنند، خصوصیات و مراقبت از Sphynx (اسفنکس) اما زمانی که زمان بازی به پایان برسد، بی وقفه به دنبال یک دور نزدیک برای نوازش می گردند، یا در غیر این صورت یک مکان گرم و آفتابی برای یک گربه خوری خوب پیدا می کنند. گربه‌های اسفنکس حیوانات خانگی شگفت‌انگیزی هستند، اما از تنها ماندن برای مدت طولانی متنفرند، بنابراین اگر نمی‌توانید به طور منظم به گربه خود توجه کنید، اسفنکس نژاد مناسبی برای شما نیست.

ظاهر

واضح ترین و قابل توجه ترین چیز در مورد ظاهر گربه اسفنکس، نداشتن خز است. توجه داشته باشید که این گربه ها همیشه کاملاً کچل نیستند. با توجه به استانداردهای نژاد خود، آنها می توانند یک پوشش “هلو-فوز” از مو داشته باشند که طول آن بیش از 1/8 اینچ نباشد. دوماپت همه آنها معمولاً کمی موهای کوتاه روی پل بینی و پشت گوش خود دارند. اکثر آنها سبیل ندارند، اگرچه دارای بالشتک های مشخصه بالای دهان هستند.

پوست اسفنکس باید دارای چین و چروک هایی به خصوص در اطراف شانه ها و بین گوش ها باشد. خود گوش ها بسیار بزرگ هستند و به گربه حالت “جن مانند” می دهند. چشم ها نیز بزرگ هستند و روی سر حیوان نسبتاً از هم فاصله دارند. چشم های گربه اسفنکس می تواند هر رنگی از نظر ژنتیکی در گربه ها وجود داشته باشد، از جمله آبی، سبز، کهربایی، نارنجی، قهوه ای، زرد یا دو رنگ چشم متفاوت.

نداشتن خز به معنای کم رنگ بودن نیست. پوست گربه اسفنکس می تواند هر رنگی باشد که از نظر ژنتیکی در گربه سانان امکان پذیر است و همچنین هر طرحی از “کت” باشد. که شامل رنگ‌های مشکی، سفید، خاکستری، قهوه‌ای، کرم، قرمز و یاسی و طرح‌های تابی، دو رنگ، لاک‌پشتی، نوک تیز، کالیکو یا تاکسیدو می‌شود.

این گربه‌ها جثه‌ای متوسط، بدنی عضلانی و دم بلند و باریک دارند.

تاریخچه گربه Sphynx

اسفنکس های گربه سانان به دلیل ظاهر پیچیده و طبیعت برازنده آنها از ابوالهول افسانه ای مصر نامگذاری شده اند (اگرچه، گربه به جای “i” با “y” نوشته می شود). در حالی که آزتک‌های باستان صدها سال پیش گربه‌های بدون مو را پرورش می‌دادند، گربه اسفنکس که امروز می‌شناسیم در واقع یک نژاد کانادایی است که در سال 1966 در تورنتو از یک جهش ژنتیکی تصادفی منشا گرفته است. این جهش باعث بی مو شدن بچه گربه شد. برخی از پرورش دهندگان گربه بی مو را دوست داشتند و تصمیم گرفتند افرادی را پرورش دهند که به طور مداوم فرزندان بدون مو تولید می کنند.

این نژاد که در ابتدا به نام بی مو کانادایی نامیده می شد، خصوصیات و مراقبت از Sphynx (اسفنکس) راه خود را به آمریکا باز کرد و هم پرورش دهندگان آمریکایی و هم کانادایی به توسعه نژاد جدید ادامه دادند و گربه های اسفنکس را با گربه های دوون رکس، نژاد دیگری که موی کمی دارد، پرورش دادند. با گذشت زمان، گربه اسفنکس به عنوان یک نژاد جدید با استانداردهای نژاد خاص خود شناخته شد.

نژاد اسفنکس توسط انجمن بین المللی گربه در سال 2005، انجمن گربه سانان در سال 2002 و چندین باشگاه گربه مستقل در اروپا به رسمیت شناخته شد، اگرچه استانداردهای این نژاد کمی متفاوت است. انجمن طرفداران گربه آمریکایی نیز این نژاد را به رسمیت می شناسد.

برخی از مراکز ثبت گربه های اصیل گربه اسفنکس را بر اساس این ایده که بی موی این نژاد یک ناهنجاری ژنتیکی است که می تواند برای سلامتی و طول عمر گربه ها مضر باشد، تشخیص نمی دهند.

مراقبت از گربه Sphynx

ممکن است تصور کنید که گربه ای با خز کم و بدون خز نیازی به نظافت زیادی ندارد، اما در واقع گربه اسفنکس نسبت به بسیاری دیگر از نژادهای خزدار معمولی به نظافت بیشتری نیاز دارد. از آنجایی که آنها مویی ندارند که روغن بدنشان را جذب کند، پوست گربه اسفنکس باید به طور مرتب شسته شود تا سالم بماند.
تعادل روغن و جلوگیری از مشکلات پوستی و لکه های چربی روی مبلمان.

شما باید گربه اسفنکس خود را هر هفته یا دو هفته یکبار حمام کنید تا تجمع چربی از بین برود. برای جلوگیری از تحریک پوست یا خشکی بیش از حد از شامپوی ملایمی استفاده کنید که مخصوص گربه ها فرموله شده است. اکثر پرورش دهندگان گربه های اسفنکس بچه گربه ها را به حمام کردن منظم عادت می دهند، بنابراین اکثر این گربه ها برخلاف بسیاری از نژادهای دیگر گربه ها با غوطه ور شدن در آب کاملا موافق هستند.

ناحیه دیگری که باید روی آن تمرکز کنید گوش های اسفنکس شما هستند. به دلیل نداشتن خز، این گربه‌ها تمایل دارند مقدار زیادی موم و گرد و غبار را در داخل گوش‌های خود جمع کنند که هم ناخوشایند و هم به طور بالقوه منبع عفونت است. یک بار در هفته از یک توپ پنبه ای استفاده کنید – نه یک سواب – به آرامی موم و کثیفی را از گوش حیوان خانگی خود پاک کنید. اگر متوجه قرمزی، زخم یا دلمه، زباله های بیش از حد یا بوی بد شدید، وقت آن است که با دامپزشک خود تماس بگیرید.

مانند هر گربه ای، اسفنکس شما نیز به تراش منظم ناخن نیاز دارد و همچنین باید دندان هایش را به طور مرتب مسواک بزنید.

برخلاف تصور رایج، گربه های اسفنکس کاملاً ضد حساسیت نیستند. آنها ممکن است بدون مو به نظر برسند، اما این گربه ها در واقع با یک کت بسیار ظریف و جیر مانند پوشیده شده اند. با این حال، پزشکان ممکن است گربه اسفنکس را به عنوان راه حلی برای گربه‌دوستانی که در جستجوی نژادی هستند که کمتر از سایرین مواد آلرژی‌زا را روی خز خود حمل می‌کند، توصیه کنند.

ورزش

گربه‌های اسفینکس به انسان‌های خود وفادار و سرشار از عشق هستند و اغلب می‌توان آن‌ها را دنبال کرد یا در حالی که دم‌شان را تکان می‌داد در آغوش گرفته بودند. گربه‌های اسفنکس با وجود اینکه تقریباً همیشه ترجیح می‌دهند در آغوش بگیرند، ورزشکاران طبیعی و دوستان بازیگوش هستند. اگرچه گربه های اسفنکس گربه های بسیار فعالی هستند، اما نیازهای ورزشی آنها کم است.

این گربه ها خوشحال هستند که ساعت ها خود را سرگرم می کنند، اما برخی ممکن است دوست داشته باشند دوست داشته باشند. اگر بیشتر روز را از خانه دور هستید، ممکن است بخواهید دو گربه اسفنکس بگیرید. اسفنکس ها با سایر حیوانات خانگی نیز کنار می آیند، خصوصیات و مراقبت از Sphynx (اسفنکس) بنابراین می توانید خیالتان راحت باشد و بدانید که اگر حیوان دیگری از جمله سگ در خانه داشته باشید، خصوصیات و مراقبت از Sphynx (اسفنکس) خوشحال خواهند شد.

گربه‌های اسفینکس عاشق بازی، پریدن و حتی یک بار آموزش هستند. گربه های اسفنکس اجتماعی و باهوش به خوبی به آموزش تقویت مثبت پاسخ می دهند.

رژیم غذایی و تغذیه

گربه های اسفینکس عاشق غذا هستند و شکم آنها این را ثابت می کند. اکثر آنها هر چیزی را که شما به آنها پیشنهاد دهید می خورند. با این حال، هنوز باید به تغذیه آنها توجه زیادی داشته باشید و مطمئن شوید که حیوان خانگی شما وزن زیادی اضافه نمی کند.

گربه های اسفینکس متابولیسم بالایی دارند و سیستم گوارشی حساسی دارند، بنابراین وعده های غذای درمانی گربه کوچک در فواصل منظم در طول روز ایده آل است. سرو غذا به این روش از بی علاقگی گربه ها به وعده های غذایی خود نیز جلوگیری می کند.

اینکه گربه خود را با رژیم غذایی تمام کیبل، رژیم غذایی کاملا مرطوب یا مخلوطی از هر دو تغذیه می کنید، عمدتاً یک اولویت است. برخی از صاحبان گربه اسفنکس رژیم غذایی خام را انتخاب می کنند و ادعا می کنند که مزایای سلامتی زیادی دارند. اما مانند همه گربه‌ها، اسفنکس شما به رژیم غذایی سرشار از پروتئین، چربی متوسط ​​و کربوهیدرات کم نیاز دارد. همچنین می‌توانید به گربه‌تان خوراکی‌هایی بدهید که به کاهش احتمال گلوله‌های مو کمک می‌کند، دندان‌هایش را تمیز می‌کند و لثه‌هایش را حفظ می‌کند. سالم.

رژیم غذایی و تغذیه

گربه های اسفینکس عاشق غذا هستند و شکم آنها این را ثابت می کند. اکثر آنها هر چیزی را که شما به آنها پیشنهاد دهید می خورند. با این حال، هنوز باید به تغذیه آنها توجه زیادی داشته باشید و مطمئن شوید که حیوان خانگی شما وزن زیادی اضافه نمی کند.

گربه های اسفینکس متابولیسم بالایی دارند و سیستم گوارشی حساسی دارند، خصوصیات و مراقبت از Sphynx (اسفنکس) بنابراین وعده های غذایی کوچک در فواصل منظم در طول روز ایده آل است. سرو غذا به این روش از بی علاقگی گربه ها به وعده های غذای درمانی گربه خود نیز جلوگیری می کند.

اینکه گربه خود را با رژیم غذایی تمام کیبل، رژیم غذایی کاملا مرطوب یا مخلوطی از هر دو تغذیه می کنید، عمدتاً یک اولویت است. برخی از صاحبان گربه اسفنکس رژیم غذایی خام را انتخاب می کنند و ادعا می کنند که مزایای سلامتی زیادی دارند. اما مانند همه گربه‌ها، اسفنکس شما به رژیم غذایی سرشار از پروتئین، چربی متوسط ​​و کربوهیدرات کم نیاز دارد. همچنین می‌توانید به گربه‌تان خوراکی‌هایی بدهید که به کاهش احتمال گلوله‌های مو کمک می‌کند، دندان‌هایش را تمیز می‌کند و لثه‌هایش را حفظ می‌کند. سالم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *