دسته‌بندی نشده

جراحی آب مروارید چشم سگ ها

جراحی آب مروارید چشم سگ ها

جراحی آب مروارید چشم سگ ها آناتومی چشم سگ مانند چشم انسان است، و بنابراین جای تعجب نیست که آنها نیز مشکلات چشمی مشابهی داشته باشند. وقتی صحبت از آب مروارید به میان می آید، شباهت های زیادی بین این دو گونه وجود دارد، از جمله درمان و مداخله جراحی.

آب مروارید چیست؟

بخش های کوچک زیادی از چشم وجود دارد که به دوماپت (و ما) امکان دیدن را می دهد. عدسی یک جسم گرد کوچک در داخل چشم است که نور را روی شبکیه یا پشت چشم متمرکز می کند. اینگونه تصاویر تولید می شوند. لنز باید شفاف باشد تا نور از آن عبور کند. آب مروارید زمانی اتفاق می افتد که یک کدورت در عدسی وجود دارد که نور را مسدود می کند و در نتیجه دید را مسدود می کند. این کدورت می‌تواند بسیار کوچک باشد و روی بینایی تأثیر زیادی نداشته باشد یا می‌تواند کل عدسی را بگیرد و باعث کوری شود.

سگ ها چگونه آب مروارید ایجاد می کنند؟

آب مروارید زمانی اتفاق می افتد که به سلول ها و/یا الیاف پروتئینی که عدسی را تشکیل می دهند آسیب وارد شود. شایع ترین علت آب مروارید زمانی است که به صورت ژنتیکی به ارث می رسد. برخی از رایج ترین نژادهایی که می توانند آب مروارید ارثی ایجاد کنند عبارتند از لابرادور رتریور، بوستون تریر، کوکر اسپانیل، پودل فرانسوی، هاسکی سیبری و تریر یورکشایر. دومین علت شایع آب مروارید دیابت شیرین است. این به این دلیل است که سطوح بالای قند در خون می تواند نحوه عملکرد سلول های عدسی را تغییر دهد و باعث ایجاد آب مروارید بسیار سریع می شود. سایر علل آب مروارید عبارتند از ضربه فیزیکی به عدسی و آسیب اشعه ماوراء بنفش ناشی از قرار گرفتن در معرض مزمن نور خورشید.

آب مروارید گاهی اوقات می تواند به طور خود به خود در حیوانات خانگی مسن ایجاد شود. آب مروارید 100٪ قابل پیشگیری نیست، اما می توان اقداماتی را برای اطمینان از کاهش خطر انجام داد. بسیاری از چشم‌پزشکان دامپزشکی برنامه‌های صدور گواهینامه چشم را برای سگ‌های پرورش‌دهنده ارائه می‌کنند، و قرار گرفتن در معرض نور خورشید را می‌توان با استفاده از عینک‌های مخصوصی که سگ‌ها می‌توانند در فضای باز استفاده کنند، اجتناب کرد یا کاهش داد.

عمل جراحی آب مروارید

همه آب مرواریدها نیاز به جراحی ندارند. آب مرواریدهای بسیار کوچک یا آب مرواریدهای اولیه بدون بزرگنمایی به سختی یافت می شوند. آنها کمتر از 15٪ از عدسی را اشغال می کنند و بنابراین ممکن است به اندازه یک آب مروارید نابالغ (بیش از 15٪ از عدسی تحت تاثیر قرار گرفته اما شبکیه هنوز قابل مشاهده است) یا یک آب مروارید بالغ که کل عدسی را در بر می گیرد، بینایی را تحت تاثیر قرار ندهند. لنز 1. آب مروارید می تواند بینایی را به شدت مختل کند و می تواند باعث التهاب در داخل چشم شود دوماپت که می تواند به گلوکوم تبدیل شود که می تواند دردناک باشد. گاهی اوقات قطره های چشمی ضد التهابی دارویی می تواند به مبتلایان به آب مروارید کمک کند، اما در مورد آب مروارید پیشرفته، حذف جراحی توصیه می شود.

چشم پزشکان باید بررسی کنند که آیا شبکیه سگ سالم است یا نه تا مشخص شود که آیا آنها کاندید مناسبی برای جراحی آب مروارید هستند یا خیر. اگر شبکیه آسیب دیده باشد، این نوع جراحی باعث بازیابی بینایی نمی شود. دو نوع آزمایش انجام می شود: یک معاینه سونوگرافی چشم و یک الکترورتینوگرام (ERG)، که به فعالیت الکتریکی شبکیه چشم می پردازد، مانند اینکه چگونه EKG به فعالیت الکتریکی قلب نگاه می کند.

جراحی آب مروارید برای سگ ها تحت بیهوشی عمومی انجام می شود زیرا چشم برای این عمل باید کاملا بی حرکت باشد. یک برش کوچک در چشم ایجاد می شود و سپس یک هندپیس اولتراسونیک در محل برش قرار می گیرد. این هندپیس تقریباً به اندازه یک خودکار است. برای شکستن آب مروارید و سپس برداشتن آنها از داخل چشم استفاده می شود. این تکنیک فیکوامولسیفیکاسیون نامیده می شود.

پس از برداشتن قطعات آب مروارید، عدسی مصنوعی در داخل چشم کاشته می شود و محل برش بسته می شود. جراحی آب مروارید اغلب به صورت سرپایی انجام می شود و بنابراین احتمال دارد که بیمار در همان روز به خانه برود. اکثر جراحی های آب مروارید 95 درصد موفقیت دارند و بینایی اکثر آنها تقریباً بلافاصله بازسازی می شود.

هزینه جراحی آب مروارید

خرید اینترنتی غذای سگ رویال کنین که علائم اولیه آب مروارید را در چشمان خود نشان می دهد. به دلیل نیاز به تجهیزات تخصصی و بیهوشی عمومی، جراحی آب مروارید می تواند هزینه بر باشد. به طور متوسط، هزینه آن بین 2700 تا 4000 دلار است و باید توسط چشم پزشک دامپزشکی انجام شود. داروهای بعد از عمل و مراجعه بعدی به چشم پزشک نیز باید در نظر گرفته شود.

برای چند هفته اول، بیماران جراحی آب مروارید تا چهار بار در روز به قطره چشم نیاز دارند. آنها همچنین نیاز به پیگیری های دوره ای با چشم پزشک دارند. بیشتر چشم پزشکان می خواهند روز بعد بیماران خود را دوباره بررسی کنند. پس از آن، بررسی مجدد در یک هفته، دو هفته، یک ماه، دو ماه و سپس هر شش ماه یکبار برای مادام العمر برنامه ریزی می شود.

خطرات

عوارض نادر است اما باید در نظر گرفته شود. التهاب در چشم یا یووئیت می تواند برای بیماران مبتلا به آب مروارید رخ دهد، صرف نظر از اینکه جراحی انجام شود یا خیر. یووئیت حاد می تواند دردناک باشد و در صورت عدم درمان می تواند منجر به یووئیت مزمن شود. گلوکوم یا افزایش فشار داخل چشم نیز می‌تواند بدون در نظر گرفتن اینکه آیا جراحی انجام شده است رخ دهد. بیماران بدون جراحی 20 درصد بیشتر در معرض ابتلا به گلوکوم هستند و بیماران جراحی فقط 5 درصد خطر دارند.

CBD ممکن است بتواند به برخی از دردهای مربوط به بعد از جراحی و همچنین هرگونه اضطرابی که در سگ وجود دارد کمک کند. همچنین فواید بسیاری برای سلامتی سگ ها دارد.

گلوکوم در نهایت می تواند باعث کاهش بینایی شود. جداشدگی شبکیه به ندرت اتفاق می‌افتد، اما در صورت وجود، می‌تواند باعث از دست دادن بینایی خود در ثبت اختراعات جراحی آب مروارید شود. عفونت بسیار نادر است، اما می تواند مشکلاتی را در بهبود ایجاد کند، بنابراین جلوگیری از خارش چشم بیماران پس از جراحی و استفاده از تمام داروها طبق دستور به خصوص آنتی بیوتیک ها مهم است. بافت اسکار می تواند در اطراف کاشت لنز داخل چشمی ایجاد شود و می تواند مانند آب مروارید “دوم” عمل کند و باعث کاهش کمی بینایی در طول زمان شود. با این حال، این بدان معنا نیست که آب مروارید بازگشته است. هنگامی که آب مروارید با جراحی برداشته شود، دیگر نمی تواند عود کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *