وبلاگ

آیا گربه شما غمگین است؟ علائم و علل افسردگی گربه

آیا گربه شما غمگین است؟ علائم و علل افسردگی گربه

آیا گربه شما غمگین است؟ علائم و علل افسردگی گربه

آیا گربه شما غمگین است؟ علائم و علل افسردگی گربه بسیاری از مردم به اشتباه بر این باورند که گربه‌ها موجوداتی دور افتاده و بی‌احساس هستند که هیچ وابستگی خاصی به صاحب خود ندارند. اما در واقع، گربه‌ها دارای طیف گسترده‌ای از احساسات، از جمله ترس، غم، رضایت و محبت هستند. به دلیل حالات ظریف صورت و زبان بدن گربه‌ها، گاهی اوقات تشخیص حالت عاطفی گربه‌ها دشوار است، اما این بدان معنا نیست که بچه گربه شما احساساتی ندارد. در واقع، گربه‌ها می‌توانند احساسات خود را با تغییرات در رفتار، صداها و حتی زبان بدن نشان دهند.بنابراین، اگر گربه شما در حالت ایده‌آل بیشتر اوقات شاد و راضی است، اما شما همچنین باید بتوانید تشخیص دهید که چه زمانی گربه شما احساس آبی دارد. برخی از علائم افسردگی گربه شامل عدم تمایل به بازی، خوردن کمتر، خوابیدن بیش از حد، تغییر در رفتار و حتی تغییر در رفتار به سمت صاحب خود می‌باشد. اگر شما مشاهده کنید که گربه شما این علائم را نشان می‌دهد، بهتر است به یک دامپزشک مراجعه کنید تا بررسی شود که آیا گربه شما نیاز به درمان دارد یا خیر.

علل مختلفی می‌تواند باعث ناراحتی گربه‌ها

بسیاری از عللی که می‌تواند باعث ناراحتی و افسردگی گربه‌ها شود، شامل بیماری، بی حوصلگی، سوگواری یکی از اعضای خانواده یا حیوان خانگی، یا جراحت می‌شود. اگر گربه‌تان به‌طور غیرمعمول محتاط یا ساکت شده است، ممکن است ناراحتی یا افسردگی را تجربه کند. برخی از علائم افسردگی گربه‌ها شامل عدم تمایل به بازی، خوردن کمتر، خوابیدن بیش از حد، تغییر در رفتار و حتی تغییر در رفتار به سمت صاحب خود می‌باشد
علل مختلفی می‌تواند باعث ناراحتی گربه‌ها شود، از جمله بیماری‌ها، عدم تمایل به خوردن به دلیل بیماری یا تهوع، تغییرات در محیط زندگی، عوارض جانبی داروها، بوهای قوی، عدم رعایت بهداشت، عدم تمیزی

لیتر باکس و تغییرات در رژیم غذایی

همچنین، برخی از بیماری‌هایی که از گربه به انسان منتقل می‌شود می‌تواند باعث ناراحتی گربه شود، از جمله بیماری‌هایی مانند کرمهای نواری، هاری، بیماری خراش گربه و درماتوفیتوزیس (کچلی یا قارچ پوستی)
بهترین راه برای مراقبت از گربه‌تان این است که به علائم ناراحتی و افسردگی آن توجه کنید و در صورت نیاز به یک دامپزشک مراجعه کنید تا بررسی شود که آیا گربه شما نیاز به درمان دارد یا خیر.

نشانه های گربه افسرده

یک تصویر ارزش هزار کلمه است. قیافه گربه شما هم همینطور است. به برخی از علائم افسردگی احتمالی در گربه خود توجه کنید.

گربه‌ها به دلایل مختلف ممکن است غمگین یا افسرده شوند. برخی از علل رایج نارضایتی آیا گربه شما غمگین است؟ علائم و علل افسردگی گربه عبارتند از بیماری، بی حوصلگی، سوگواری یکی از اعضای خانواده از دست رفته یا حیوان خانگی که با آنها پیوند داشته اند، یا جراحت صاحبان گربه باید به علائمی که نشان می‌دهد گربه آنها احساس ناراحتی می‌کند، توجه کنند. برخی از این علائم شامل صداهای ناخوشایند مانند میاوی بیش از حد معمول، صداهای کم صدا و ماتمناک، کم‌خوابی، بی‌حوصلگی، عدم علاقه به بازی و تغییر در رفتار و آرایش گربه می‌باشد

 به دلیل حالات ظریف صورت و زبان بدن گربه‌ها، گاهی اوقات تشخیص حالت عاطفی گربه‌ها دشوار است، اما این بدان معنا نیست که بچه گربه شما احساساتی ندارد در صورتی که گربه شما به‌طور غیرمعمول محتاط یا ساکت شده است، مهم است که مراقب او باشید و در صورت نیاز به متخصص حیوانات مراجعه کنید

زبان بدن: گاهی اوقات زبان بدن گربه‌تان می‌تواند شما را از ناراحتی او نشان دهد، و موقعیت‌های چشم، گوش، خز و بدن بسیاری وجود دارد که می‌تواند نشان دهنده این موضوع باشد. گوش‌های عقب نگه‌داشته شده، دم جمع‌شده، موی سیخ شده و سایر نشانه‌های بدن همگی اشکالی از ارتباط بی‌صدا هستند که ممکن است گربه شما ناراضی باشد.
پرخاشگری یا ترس: گربه های غمگین بیشتر واکنش نشان می دهند و با پرخاشگری یا ترس رفتار می کنند. اگر متوجه تغییرات رفتاری شدید که منجر به ترس یا پرخاشگری غیرعادی گربه شما می شود، ممکن است غمگین باشند.

چسبیده یا پنهان یا تغییر در شخصیت

یک گربه غمگین ممکن است علاقه خود را به فعالیت هایی که قبلاً درگیرش می شد از دست بدهد، منزوی شود و پنهان شود. گربه‌هایی که به طور طبیعی ساکت هستند می‌توانند چسبنده یا خواستار شوند، و ترس از غریبه‌ها که به نظر می‌رسد بسیاری از گربه‌ها با آن‌ها مشترک هستند، می‌تواند زمانی که یک گربه غمگین است، بیشتر شود.
خواب زیاد: گربه‌ها معمولاً زیاد می‌خوابند، اما گربه‌های غمگین یا افسرده بیشتر می‌خوابند. اگر در محل چرت مورد علاقه تغییراتی ایجاد شده باشد، این نیز می تواند نشان دهنده غم و اندوه باشد، به خصوص اگر نقطه جدید پنهان یا خارج از مسیر باشد.
نظافت نامناسب یا تغییر در نظافت: این می تواند نشانه ای از ناراحتی و بیماری باشد. گربه‌هایی که احساس خوبی ندارند یا افسرده هستند، اغلب از آرایش خود دست می‌کشند و کت‌های بسیار نامرتب باقی می‌مانند.

غذا نخوردن یا تغییر اشتها: اگر گربه شما غذا خوردن را متوقف کرده یا متوجه تغییر ناگهانی اشتها شده اید، ممکن است از چیزی ناراضی باشد. گربه‌های غمگین ممکن است غذاهایی را که قبلاً از آن‌ها لذت می‌بردند بی‌اعتنایی کنند و حتی ممکن است علاقه خود را به خوراکی‌های مورد علاقه‌شان از دست بدهند.

اسپری کردن یا تغییر در عادت های حمام

یک گربه غمگین ممکن است با ادرار کردن در مکان های نامناسب از عطر خود استفاده کند تا احساس بهتری داشته باشد. دلایل زیادی برای ادرار کردن بیرون از جعبه زباله وجود دارد، اما استرس، افسردگی و غم در این لیست بالا هستند. گربه شما ممکن است در مکان‌های با ارزش مانند دیده‌بان‌ها، اتاق خواب یا مکان‌هایی که بوی حیوان خانگی مرده یا انسان گمشده در آن باقی مانده است ادرار کند تا عطر خود را پخش کند. همچنین، اگر گربه شما در خارج از جعبه خاک خاک می زند، باید یک پرچم قرمز بلند شود. خاراندن بیش از حد: اگر گربه شما غمگین یا افسرده است، ممکن است بیش از حد معمول شروع به خاراندن مبلمان یا اجسام دیگر کند تا استرس را کاهش دهد و قلمرو خود را مشخص کند.

دلایل افسردگی گربه

دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد که یک گربه افسرده می شود. با این حال، اگر آیا گربه شما غمگین است؟ علائم و علل افسردگی گربه شما عادی رفتار نمی کند، فعالیت کمتری نسبت به قبل دارد، از خوردن غذا امتناع می کند، به نظر می رسد درد دارد یا خود را اصلاح نکرده است، بهتر است حیوان خانگی خود را برای معاینه کامل نزد دامپزشک ببرید. شرایط بالقوه سلامتی را که می تواند باعث این تغییرات رفتاری شود را بررسی کنید. اگر دامپزشک شما به گربه سلامتی کاملی می دهد، منطقی است که تصور کنید غم و اندوه یا افسردگی می تواند علت اصلی این مشکلات باشد.

بیماری

همانطور که ممکن است هنگام بیماری احساس آبی داشته باشید، به خصوص اگر وضعیت شما دردناک باشد، بیماری ها، به ویژه بیماری های مزمن یا دردناک، می توانند باعث افسردگی گربه شما شوند. گربه ممکن است خودش بازیگوش نباشد اگر حرکت کردن به اطرافش آزار دهد. گربه ممکن است احساس تهوع داشته باشد، از خوردن امتناع کند، عدم تعادل هورمونی داشته باشد یا به دلیل بیماری انرژی نداشته باشد. شرایطی مانند بیماری کبد چرب، FIV، FeLV، بیماری‌های دستگاه تنفسی فوقانی، دیابت، کم‌کاری تیروئید، بیماری‌های دندانی و موارد دیگر، همگی مشکلات جدی سلامتی هستند که می‌توانند بر سطح شادی گربه شما تأثیر بگذارند. اگر شک دارید که گربه شما افسرده است زیرا بیمار است، باید در اسرع وقت با دامپزشک خود ملاقات کنید.

جراحت

صدمات ممکن است توانایی آیا گربه شما غمگین است؟ علائم و علل افسردگی گربه شما را برای انجام کارهایی که زمانی از آن لذت می برد، محدود کند. درد بعد از جراحت نیز می تواند گربه شما را از احساس شادی معمول باز دارد. اطمینان حاصل کنید که توصیه های دامپزشک خود را در مورد تسکین درد پس از آسیب یا عمل پزشکی دنبال می کنید. اگر به نظر می رسد گربه شما درد دارد، اما مطمئن نیستید که چرا، یک قرار ملاقات بگذارید تا در اسرع وقت آن را بررسی کنید. حتی جراحی‌ها و جراحات قدیمی می‌توانند باعث درد یا ناراحتی طولانی مدت در گربه شما شوند و ممکن است به تسکین درد مزمن نیاز داشته باشند.

از دست دادن یک عزیز

از دست دادن یکی از اعضای خانواده همیشه برای همه افراد سخت است و گربه شما نیز از این قاعده مستثنی نیست. وقتی یکی از اعضای خانواده (انسان یا حیوان) از دنیا می رود یا از خانه نقل مکان می کند، گربه شما ممکن است غمگین شود و افسرده شود. این معمولاً فقط یک رفتار موقتی است و با گذشت مدتی، گربه شما احتمالاً به خلق و خوی طبیعی خود باز خواهد گشت. اگر گربه شما افسرده است زیرا گربه دیگری در خانواده درگذشته است، ممکن است از یک دوست گربه جدید بهره مند شود (یا نه). با این حال، پس از از دست دادن حیوان خانگی، در اضافه کردن یک همراه حیوان دیگر خیلی زود به خانواده محتاط باشید. زمان معمولا بهترین راه حل برای تغییرات عمده در پویایی خانه است، اما درمان های طبیعی مانند اسپری های فرمون و مکمل های غذای گربه نیز وجود دارد که می تواند به گربه شما کمک کند تا در این بین شادتر باشد.

کسالت

در حالی که ماندن در خانه برای گربه شما ایمن‌تر و سالم‌تر است، گربه‌ای که فقط در داخل خانه است و تحریک کافی برای آن وجود ندارد، می‌تواند خسته شود، که به راحتی می‌تواند به افسردگی تبدیل شود. به این فکر کنید که اگر برای همیشه و بدون هیچ کاری در درونتان جمع شده باشید، چه احساسی خواهید داشت. گربه شما فرقی نمی کند. اطمینان حاصل کنید که گربه شما فعالیت های متنوعی برای تحریک ذهن خود و انجام ورزش دارد. انواع اسباب‌بازی‌ها، مبلمان گربه‌ها و فرصت‌های کوهنوردی، خوراکی‌ها، و شاید پنجره‌ای برای خیره شدن از آن، همه راه‌های ساده‌ای برای کمک به دفع افسردگی، کسالت یا غم گربه‌ها هستند.

چگونه به یک گربه غمگین کمک کنیم

اگر بچه گربه شما احساس آبی دارد، و شما قبلاً از هر گونه بیماری یا آسیب احتمالی مراقبت کرده اید، ممکن است تعجب کنید که چه کارهای دیگری می توانید انجام دهید تا گربه خود را شاد کنید. خوشبختانه، راه های زیادی برای کمک به یک گربه غمگین وجود دارد که احساس شادی بیشتری کند.

هر روز زمانی را صرف پیوند و تعامل با آیا گربه شما غمگین است؟ علائم و علل افسردگی گربه خود کنید. نوازش گربه، اجازه دادن به او در آغوش گرفتن روی پاهای شما، صحبت کردن با او و فقط توجه به مزخرفات بچه گربه، همگی به او کمک می کنند تا احساس عشق و رضایت کند.
مجموعه‌ای از اسباب‌بازی‌ها را برای گربه خود فراهم کنید و مرتباً آن را بچرخانید تا گربه از هیچ اسباب‌بازی خاصی خسته نشود. بسیاری از گربه ها به خصوص از پریدن و تعقیب یک “رقصنده گربه” با روبان یا پرهای متصل به چوبی که شما روی آن مانور می دهید تا گربه شما حمله کند، لذت می برند.
در کنار یک رژیم غذای گربه و آب شیرین، می توانید هر روز یک غذای کوچک به گربه خود بدهید. این به گربه شما چیزی می دهد که مشتاقانه منتظر آن باشد و از آن لذت ببرید. بیشتر گربه‌ها به سرعت متوجه می‌شوند که زمان درمان فرا می‌رسد و اگر هر روز در همان زمان غذا را ارائه دهید، می‌دوند.
با دقت در نظر داشته باشید که گربه خود را با حیوان دیگری همراه کنید. برخی از گربه ها به عنوان تنها حیوان خانگی در یک خانواده خوشحال تر هستند، در حالی که برخی دیگر دوست دارند با گربه دیگری یا حتی با یک سگ ارتباط برقرار کنند. قبل از اینکه تصمیم بگیرید حیوان خانگی دیگری را به خانه بیاورید، خلق و خو، سن، سلامت و سطح فعالیت گربه خود را در نظر بگیرید.
با آویزان کردن یک غذای گربه در نزدیکی پنجره ای که گربه بتواند به راحتی از آن به بیرون نگاه کند، برای گربه خود سرگرمی ایجاد کنید. هم شما و هم گربه تان از تماشای پرندگان حیاط خلوت که از غذاساز بازدید می کنند لذت خواهید برد و حرکات آنها هیجان و تحریک زیادی را برای گربه شما فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *