وبلاگ

آشنایی با عفونت کرم حلقوی و نحوه کمک به حیوان خانگی

آشنایی با عفونت کرم حلقوی

آشنایی با عفونت کرم حلقوی و نحوه کمک به حیوان خانگی

آشنایی با عفونت کرم حلقوی و نحوه کمک به حیوان خانگی، آیا حیوان خانگی شما لکه‌های قرمز و طاسی روی پوست خود دارد؟ این ممکن است نشانه‌های عفونت کرم حلقوی باشد. در ادامه، درباره علائم، درمان و نحوه جلوگیری از این عفونت بیشتر بدانید.

کرم حلقوی چیست؟

کرم حلقوی ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما این یک عفونت بسیار شایع و معمولاً غیرتهدیدآمیز است که پوست و موی حیوانات و افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. خبر خوب برای افرادی که از خزنده‌ها نه خوششان می‌آید، کرم حلقوی در واقع یک کرم نیست! این در واقع نام محاوره‌ای برای عفونت قارچی است.

کرم حلقوی (که با نام علمی کچلی کچلی شناخته می‌شود) توسط مجموعه‌ای از باکتری‌های بیماری‌زا به نام درماتوفیت ایجاد می‌شود. تقریباً تمام آشنایی با عفونت کرم حلقوی توسط سه نوع قارچ ایجاد می‌شوند: Microsporum canis، Microsporum gypseum و Trichophyton mentagrophytes. این قارچ‌ها در طبیعت یافت می‌شوند و روی خز حیوان خانگی شما سوار می‌شوند، جایی که می‌توانند به سایر حیوانات و انسان‌ها منتقل شوند. قارچ روی سطح پوست، فولیکول‌های مو و گاهی در ناخن‌ها ساکن می‌شود و باعث تحریک پوست و ضعیف شدن موها و ناخن‌ها می‌شود.

تقریباً همه حیوانات خانگی در طول زندگی خود در معرض این درماتوفیت‌های قارچی قرار می‌گیرند، اما بسیاری از حیوانات خانگی سیستم ایمنی کافی برای جلوگیری از عفونت دارند. سگ‌ها و گربه‌هایی که بسیار جوان، مسن یا دارای نقص ایمنی هستند، نسبت به حیوانات خانگی (برای خرید رویال کنین گربه میتوانید به وب سایت دوماپت مراجعه نمایید.) بالغ سالم بیشتر احتمال دارد علائم ایجاد کنند و ممکن است عفونت‌های شدیدتری را تجربه کنند.

کرم حلقوی در واقع یک عفونت شایع در انسان‌ها نیز هست، اما بسته به محل قرارگیری عفونت، آن را با نام‌های مختلفی می‌شناسیم. لکه‌های قرمز و حلقه‌ای شکل پوست تحریک شده به عنوان کرم حلقوی در پوست سر و بیشتر بدن شناخته می‌شوند، اما همان قارچ‌هایی که روی پاها تأثیر می‌گذارند، پاورزور نامیده می‌شود.

علائم و تشخیص

موارد کرم حلقوی می تواند به طرق مختلف ظاهر شود، اما باید مراقب هر یک از این علائم رایج کرم حلقوی در سگ‌ها و گربه‌ها باشید:

1. تکه‌های دایره‌ای ریزش مو:

ممکن است حیوان خانگی شما موهای خود را از دست بدهد، به ویژه در مناطقی که عفونت وجود دارد.

2. پوست قرمز، تحریک‌شده یا ضایعات پوستی:

عفونت می‌تواند باعث تغییرات در رنگ پوست، التهاب و یا ظاهر ضایعات شود.

3. پوسته‌ پوسته شدن پوست:

پوست حیوان ممکن است خشک شده و لایه‌لایه پوسته‌پوسته شود.

4. موهای خشک و شکننده که ممکن است به راحتی بشکنند:

موها ممکن است به علت عفونت کرم حلقوی ضعیف شده و شکننده باشند.

5. لایه برداری یا ترک خوردن ناخن:

عفونت کرم حلقوی می‌تواند به نواحی دیگر از بدن، از جمله ناخن‌ها، گسترش یابد و باعث ترک خوردن یا لایه‌برداری ناخن شود.

6. دلمه‌های کوچک به اندازه دانه کنجد به نام درماتیت میلیاری (شایع‌تر در گربه‌ها):

این دلمه‌ها نشانه‌ای از عفونت کرم حلقوی می‌باشند و باید توجه ویژه به این علامت داشته باشید. اگر متوجه هر یک از علائم بالا شدید یا مشاهده کردید که حیوان خانگی شما خارش یا درد دارد، باید برای تشخیص به دامپزشک خود مراجعه کنید. آن‌ها پوست و خز حیوان خانگی شما را بررسی می‌کنند و به احتمال زیاد از این روش‌های رایج برای تأیید آشنایی با عفونت کرم حلقوی استفاده می‌کنند:

  1. آزمایش‌های میکروسکوپی: نمونه‌های پوست یا مو از حیوان خانگی برای بررسی تحت میکروسکوپ قرار می‌گیرند تا قارچ کرم حلقوی شناسایی شود.
  2. آزمایش‌های کشت: نمونه‌های پوست یا مو از حیوان خانگی در محیط کشت قرار می‌گیرند تا قارچ رشد کند و تشخیص دقیق‌تر امکان‌پذیر شود.
  3. آزمایش‌های DNA: برای تشخیص دقیقتر، آزمایش‌هایی که به بررسی DNA قارچ می‌پردازند، ممکن است استفاده شود.
  4. آزمایش‌های تشدید نور: برخی از دامپزشکان از آزمایش‌های خاصی با استفاده از نور خاص برای تشخیص عفونت کرم حلقوی استفاده می‌کنند.

تشخیص دقیق و سریع عفونت کرم حلقوی اهمیت دارد تا به موقع اقدامات لازم برای درمان صورت گیرد و از انتقال به دیگر حیوانات یا افراد جلوگیری شود.

لامپ چوب

این لامپ ماوراء بنفش باعث می‌شود که ترشحات قارچ‌های عفونی در زیر نور به رنگ سبز مایل به زرد درخشیده ولی این روش همه موارد را شناسایی نمی‌کند.

معاینه میکروسکوپی

دامپزشک ممکن است یک نمونه مو از ناحیه آسیب‌دیده گرفته و آن را در زیر میکروسکوپ بررسی کند تا اسپورهای قارچ را شناسایی کند.

کشت قارچ:

اگر هنوز نیاز به تایید تشخیص باشد، دامپزشک یک نمونه مو را برای آزمایش و شناسایی قارچ به آزمایشگاه ارسال می‌کند. اگر دامپزشک شما معتقد است که حیوان خانگی شما به عفونت کرم حلقوی در حیوانات خانگی مبتلا است، ممکن است آزمایشات آزمایشگاهی بیشتری برای ارزیابی سلامت عمومی ایمنی حیوان خانگی شما توصیه شود. اکثر حیوانات بالغ به اندازه کافی سالم هستند تا بتوانند با عفونت کرم حلقوی مقابله کنند و یک عفونت سیستمیک عمده ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل پزشکی تشخیص داده‌نشده باشد که پاسخ ایمنی آنها را به خطر بی‌اندازد.

درمان بیماری

اگر حیوان خانگی شما تشخیص رسمی عفونت کرم حلقوی در حیوانات خانگی را دریافت کند، دامپزشک به شما کمک می کند تا یک برنامه درمانی برای حیوان خانگی خود تهیه کنید. سه نوع درمان متداول برای کرم حلقوی وجود دارد که دامپزشک ممکن است توصیه کند:

1. کرم‌ها یا پمادهای موضعی:

این درمان‌ها مستقیماً روی پوست در نواحی آسیب دیده اعمال می‌شوند و برای عفونت‌های موضعی بهترین نتیجه را دارند. دامپزشک شما ممکن است پیشنهاد کند که موهای آسیب دیده را برش دهید تا استفاده از این درمان‌ها آسان‌تر شود. این درمان‌ها به مبارزه با قارچ، تسکین پوست حیوان خانگی و جلوگیری از گسترش آنها کمک می‌کنند.

2. شامپوهای دارویی:

اگر حیوان خانگی شما عفونت گسترده‌ای در نواحی وسیع بدن دارد، شامپوی کامل بدن ممکن است راهی موثر باشد. این شامپوها از مواد مشابه کرم‌های ضد قارچ استفاده می‌کنند و حتی پس از شستشو هم موثر باقی می‌مانند.

3. داروهای خوراکی:

دامپزشکان اغلب یک داروی خوراکی سیستمیک را برای استفاده در کنار درمان موضعی تجویز می‌کنند. این داروها ممکن است به صورت قرص با وعده‌های غذایی تجویز شوند. نظارت دقیق دامپزشک بر عوارض جانبی اهمیت دارد. به هر حال، حتماً باید داروها را حداقل تا پایان دوره درمان (معمولاً شش هفته) مصرف کنید. در بعضی موارد، ممکن است نیاز به مصرف برای چندین ماه باشد. همچنین، سایر حیوانات خانگی و افراد تماس‌گر با حیوانات آلوده نیز باید آزمایش شوند تا ابتلا زودهنگام را کنترل کنیم. برای جلوگیری از انتقال عفونت، مهم است که برنامه تمیزی خود را افزایش دهید و تا زمان بهبود حیوان خانگی، بهداشت آن را حفظ کنید. ضدعفونی کردن فرش‌ها، مبلمان و سطوح نرم مهم است و تمیزی مرتب اسباب بازی‌ها و سایر اشیاء نرم ضروری است. به همین دلیل، مراقبت و نظارت دقیق بر حیوان خانگی شما از اهمیت بالایی برخوردار است. با پیروی از راهنمایی‌های دامپزشک و حفظ بهداشت، می‌توانید به زودی عفونت را کنترل کرده و حیوان خانگی خود را درمان کنید.

پیشگیری از بیماری

با وجود تمایل همه‌ی ما به حفظ سلامتی حیوانات خانگی‌ از هرگونه خطر، متأسفانه واقعیت ناراحت‌ کننده این است که هیچ راه حتی برای کامل کردن احتمال تماس حیوان خانگی با قارچ‌هایی که باعث ایجاد عفونت کرم حلقوی در حیوانات خانگی می‌شوند، وجود ندارد. با این حال، هنوز اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش احتمال تبدیل آن تماس به عفونت انجام دهید! بهترین خطوط دفاعی شما تمیزی مداوم و حمایت از سلامت ایمنی حیوان خانگی‌تان است.

اگرچه شاید هر روز سطوح خانه را با جاروبرقی تمیز کنید، اما تمیزی منظم اقلام پرتردّه و مکان‌های مورد علاقه حیوان خانگی‌تان می‌تواند به کاهش هاگ‌های قارچی مزاحم در خانه کمک کند و احتمال عفونت را کاهش دهد. نگه‌داشتن یک چک‌لیست از اقلامی که باید هفتگی و ماهانه تمیز شوند، (برای خرید رویال کنین گربه میتوانید به وب سایت دوماپت مراجعه نمایید.) به شما کمک می‌کند تا در مسیر صحیح حفظ نظم باقی بمانید و برای همه‌ی اعضای خانه محیطی سالم فراهم کنید.

یک سیستم ایمنی قوی و سلامت می‌تواند نقش کلیدی در پیشگیری از عفونت ایفا کند! راه‌های زیادی برای حمایت از سلامت ایمنی حیوان خانگی‌تان وجود دارد، از جمله اطمینان از انجام فعالیت‌های بدنی منظم برای آن‌ها، خروج به فضای باز، و ارائه رژیم غذایی که آن‌ها را تغذیه کند و عملکرد بدن را بهبود بخشد. افزودن مکمل‌های تقویتی سیستم ایمنی به غذای سگ یا گربه یا اجازه دادن به گربه‌تان از خوراکی‌های تقویت‌کننده سیستم ایمنی، راهی آسان برای اطمینان از دریافت مواد مغذی حیاتی بدون آنکه حتی احساس کنند که ویتامین‌های خود را مصرف کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *